Kwiaty to nieodłączny element różnego rodzaju uroczystości. To właśnie kwiaty swym wyglądem uświetniają wiele ważnych wydarzeń takich jak: ślub, pogrzeb, urodziny, imieniny lub oświadczyny. Być może warto by towarzyszyły nam również na co dzień? Oto kilka argumentów świadczących o tym, że kwiaty w mieszkaniu to zdecydowanie dobry pomysł!
Poprawa nastroju
Nie od dziś wiadomo, że widok roślin wpływa kojąco na samopoczucie. Istnieją nawet badania udowadniające, że samo patrzenie na zielony kolor skutkuje głębszym i spokojniejszym oddechem. Wspaniale na nastrój wpływa także sam widok świeżych kwiatów. Jak twierdzą naukowcy, kwiaty są w stanie wzbudzać pozytywne emocje, a także dawać poczucie szczęścia. Niewielki bukiet kwiatów potrafi zmienić atmosferę w pomieszczeniu i wprowadzić patrzącego nań w dobry nastrój.
Wyższa jakość powietrza
Rośliny doniczkowe produkują tlen oraz filtrują powietrze, są w stanie wyraźnie podnieść jego jakość,
niwelując szkodliwe substancje, zbierając cząsteczki kurzu oraz działając jak naturalny nawilżacz powietrza. Te właściwości roślin doniczkowych przekładają się na lepsze samopoczucie, mniejsze ryzyko reakcji alergicznych, a także zmniejszoną częstotliwość bólów głowy. Kwiaty doniczkowe, takie jak na przykład skrzydłokwiat, nie tylko cieszą oko pięknymi kwiatostanami, ale także oczyszczają powietrze z toksyn.
Kwiaty w mieszkaniu motywują do utrzymania porządku
Piękny bukiet kwiatów jest niczym wisienka na torcie w posprzątanej kuchni czy salonie. Kwiaty, ze względu na swą szlachetność i liczne uroczyste skojarzenia, wymagają wręcz pasującej do nich oprawy wizualnej. Dla wielu będą stanowiły motywację do zadbania o wygląd i porządek pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone.
Kwiaty mogą ułatwić zasypianie
Niektóre gatunki kwiatów, za sprawą wydzielanych przez nie olejków eterycznych, są w stanie poprawić jakość snu i ułatwić zasypianie. Z właściwości tego typu słyną głównie kwiaty lawendy, lecz warto wiedzieć, że także jaśmin posiada udowodniony wpływ na jakość snu. Zapach jaśminu potrafi także zmniejszyć ilość zbędnych pobudek podczas nocnego odpoczynku.
Przyspieszają proces rekonwalescencji
Choć może się to wydawać bardzo nieprawdopodobne, tym niemniej istnieją badania udowadniające, że świeże kwiaty wpływają na szybszą rekonwalescencję chorych. Wszyscy znają chyba piękny zwyczaj obdarowywania chorych kwiatami – jak się okazuje może on mieć całkiem doniosłe znaczenie, wchodzące poza ramy eleganckiego gestu.
Mają pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie
Nie ma sytuacji, w której kwiaty byłby nie na miejscu. Co więcej, bukiet świeżych kwiatów potrafi wyrazić uczucia, które trudno jest sformułować lub wzbogacić te sformułowane w o wiele bardziej spektakularną oprawę. Kwiaty wręczane przy różnych okazjach mają bogatą symbolikę i odgrywają ważną rolę w kulturze. Wzajemne obdarowywanie się kwiatami wprowadza w relacje pierwiastek romantyzmu, bezinteresowności i piękna, który trudno byłoby osiągnąć innymi środkami wyrazu.