zwijane.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Jak zaaranżować nowoczesny ogród z trawami?

Jak zaaranżować nowoczesny ogród z trawami?

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na aranżację swojego ogrodu w nowoczesnym stylu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami planowania przestrzeni w ogrodzie w tym stylu.

Roślinność

W nowoczesnym ogrodzie bardzo duże znaczenie ma zastosowana roślinność. Rośliny w nowoczesnym ogrodzie powinny być sadzone oszczędnie i nie mogą być za bardzo urozmaicone. Nowoczesny ogród z trawami ma przede wszystkim dobrze zadbany trawnik, który stanowi jego główny element. Harmonijną przestrzeń można przełamać takimi roślinami jak lawenda lub wrzos. Oprócz tego możliwe jest także wykorzystanie traw ozdobnych, które będą się bardzo dobrze prezentować w każdym minimalistycznym ogrodzie.

Meble

Kolejnym istotnym aspektem urządzania nowoczesnego ogrodu z trawami są wykorzystane meble. Meble powinny być przede wszystkim dostosowane do ogrodu pod względem swojej wielkości. Do małych ogrodów poleca się zestawy mebli o niewielkich rozmiarach. Natomiast do większego ogrodu można zdecydować się na wybór zestawu o nieco większych rozmiarach. W nowoczesnym ogrodzie sprawdzą się lekkie meble, na przykład o metalowej konstrukcji. Idealnie wpiszą się w specyfikę otoczenia oraz pozytywnie wpłyną na jej odbiór wizualny. Bardzo dobrym pomysłem będą także meble ze szklanymi elementami, na przykład stoliki.

Oświetlenie i dekoracje

W nowoczesnym ogrodzie nie można zapomnieć o dobrze dobranym oświetleniu oraz dekoracjach, które na pewno w pozytywny sposób wpłyną na urozmaicenie wnętrza. Dekoracje w ogrodzie o nowoczesnym charakterze powinny być oszczędne, a także minimalistyczne. Nie powinny się nadmiernie rzucać w oczy. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dekoracyjnego oświetlenia, które będzie także spełniało funkcję użytkową w postaci oświetlania przestrzeni. Dodatkowo oświetlenie warto umieścić w najbardziej newralgicznych punktach ogrodu, takich jak na przykład wejście do domu.

Nawadnianie

Bardzo dobrym rozwiązaniem w nowoczesnym ogrodzie będzie automatyczny system nawadniania, dlatego warto zastanowić się nad jego montażem. Systemy zraszające można skutecznie ukryć w trawniku, dzięki czemu będą niewidoczne dla oczu. Oprócz tego możliwe jest także wykorzystanie wody jako jednego z elementów aranżacyjnych ogrodu. Oczko wodne o niewielkich rozmiarach będzie w tym przypadku fantastycznym rozwiązaniem, które także będzie cieszyło wzrok. Przyjemnie będzie się przy nim spędzało wolny czas w ogrodzie.

Ścieżki

W nowoczesnym ogrodzie nie może zabraknąć odpowiednio wytyczonych ścieżek oraz podjazdów. Są one bardzo ważnymi elementami aranżacyjnymi w każdym ogrodzie, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie wyprofilowanie. W nowoczesnych ogrodach bardzo dobrze sprawdzą się wielkoformatowe płyty betonowe, ale także płyty kamienne oraz gresowe. Będą się w korzystny sposób łączyć z trawnikiem, co będzie bardzo spójne. Dzięki wytyczonym ścieżkom oraz podjazdom łatwiejsze będzie codzienne poruszanie się po ogrodzie, dlatego warto o nie zadbać.

Udostępnij