Budowa domu realizowana jest z uwzględnieniem pewnych etapów. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na temat ich specyfiki.
Pozwolenie na budowę
Pierwszym etapem budowy domu od podstaw jest uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę. Najważniejszy jest wybór projektu domu. Można skorzystać z gotowych projektów, ale także zdecydować się na wybór projektu indywidualnego. Oprócz tego niezbędne będzie zebranie wymaganej dokumentacji oraz zawnioskowanie o pozwolenie na budowę domu. Konieczne będzie wykonanie przyłączy, a także zatrudnienie poszczególnych wykonawców.
Stan zero
Kolejnym etapem budowy domu jest stan zero. Rozpoczyna się go od ogrodzenia terenu budowy, a także wyznaczenia miejsca pod powstający budynek. Następnie stawia się fundamenty lub buduje piwnicę oraz izoluje część podziemną. Niezbędne będzie także rozprowadzenie kanalizacji oraz układanie podkładów betonowych. Cały proces stanu zero powinien być kontrolowany przez inwestora, ale także kierownika budowy, który jest odpowiedzialny za przebieg realizowanych prac.
Stan surowy otwarty
Budowa domu od podstaw obejmuje także etap tworzenia stanu surowego otwartego. W stanie surowym otwartym przede wszystkim stawiane są ściany, a także kominy. Oprócz tego niezbędne jest wykonanie stropów oraz schodów żelbetowych, jeśli wybrany projekt je uwzględnia. Tworzona jest więźba dachowa, a także pokrycie dachu. Montuje się także rynny. Na tym etapie niezbędna będzie współpraca z ekipą murarsko-ciesielską, a także dekarską.
Instalacje i suche tynki
Po stanie surowym otwartym następuje etap tworzenia instalacji oraz kładzenia suchych tynków. W zakresie prac niezbędnych do wykonania można wskazać stworzenie instalacji wewnętrznych, a także zrobienie tynków oraz szlicht. Warto również uwzględnić konieczność uporządkowania terenu na zewnątrz domu, a także budowę ogrodzenia docelowego. Budowa powinna być także w odpowiedni sposób zabezpieczona przed zimą, co dotyczy w szczególności otworów okiennych oraz drzwiowych.
Prace wykończeniowe i montażowe
Kolejny etap budowy domu od podstaw obejmuje prace wykończeniowe oraz montażowe. Wśród nich uwzględnia się przede wszystkim montaż drzwi oraz bramy, a także wykończenie elewacji wraz z jej ociepleniem oraz tynkowaniem. Niezbędny będzie także montaż wybranych urządzeń grzewczych, takich jak na przykład kocioł, kominek, grzejniki. Prace wykończeniowe w tym przypadku realizowane są we wnętrzu domu i obejmują takie działania jak między innymi wylewanie posadzek, a także ocieplanie, montaż drzwi wewnętrznych oraz wykończenie łazienek i kuchni.
Zakończenie budowy
Ostatnim etapem budowy domu jest jej formalne zakończenie. W tym przypadku niezbędne jest zawiadomienie o zakończeniu budowy lub złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie, jeśli budowa nie została jeszcze całkowicie zakończona. Powinno się również złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego. Po zrealizowaniu tych działań można zameldować się pod danym adresem, a także zamieszkać w nowo wybudowanym domu.