zwijane.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Prawidłowe ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu

Prawidłowe ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu

Na przestrzeni kilku ostatnich lat klimatyzacja stała się w polskich domach równie popularnym urządzeniem co lodówka lub telewizor. Możliwość dostosowania temperatury powietrza w pomieszczeniach pod swoje potrzeby jest naprawdę dużą zaletą. Co jednak ciekawe, pomimo tak dużej popularności tych urządzeń mało kto wie, jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu.

Gdzie powinien być umiejscowiony klimatyzator?

Od czego trzeba więc zacząć omawianie tego, jak korzystać z klimatyzatora? Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, gdzie klimatyzacja powinna zostać powieszona. Odpowiednie ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu odgrywać bowiem może kolosalne znaczenie dla efektywności jej pracy. Jeśli będzie powieszona w nieodpowiednim miejscu, znacznie wzrośnie zużycie prądu, a efekty jej pracy nie będą zbyt mocno zauważane. Gdzie zatem umiejscowić klimatyzację?
Przyjmuje się, że najlepszym miejscem na klimatyzator jest ściana nad drzwiami. Umiejscowienie jej w ciągu komunikacyjnym powoduje, że zimne powietrze będzie efektywnie rozprowadzane, co zapewni efektywność pracy urządzenia. Co więcej, takie ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu zagwarantuje, że zimne powietrze nie będzie cały czas dmuchało na domowników, ani też na meble czy też sprzęt elektroniczny.

Poprawne ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu — jaka temperatura i siła nawiewu?

Kolejną bardzo ważną sprawą związaną z poprawnym ustawieniem klimatyzacji w pomieszczeniu, jest odpowiednie dobranie parametrów jej pracy. Chodzi w tym wypadku oczywiście o to, jaka będzie siła nawiewu zimnego powietrza, lecz przede wszystkim o temperaturę, która będzie na urządzeniu ustawiona. Do jakiego stopnia można wychłodzić pomieszczenie, aby było to zdrowe, lecz przede wszystkim bezpieczne?
Konkretne ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu wybierane jest oczywiście przez użytkownika i ma on pełną kontrolę nad tym, jak będzie w nim chłodno. Jest to bardzo ważne, ponieważ przesadzenie z wychłodzeniem może spowodować poważne problemy zdrowotne u mieszkańców. Często zdarzają się w takiej sytuacji nawet przeziębienia. Żeby nie dopuścić do takich przykrości, pamiętać trzeba o tym, aby temperatura w pomieszczeniu ustawiana była pod kątem temperatury zewnętrznej. Przyjmuje się, że maksymalna różnica pomiędzy tymi wartościami to 7 stopniu. Jeśli więc na zewnątrz panować będzie upał i 30 stopni Celsjusza, to w pomieszczeniu klimatyzacja nie powinna być ustawiona niżej niż na 23 stopnie Celsjusza.
Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, analizują poprawne ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu, to siła nawiewu zimnego powietrza. Zbyt silne zimne powietrze również może narazić mieszkańców na przeziębienie. Wielu specjalistów zaleca, aby wartość tego parametru nie przekraczała 0,2 km/h. Gwarantuje to bezpieczeństwo domowników, lecz również pozwala zachować efektywność pracy urządzenia i skuteczne chłodzenie poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu korzystanie z klimatyzatora będzie samą przyjemnością.

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/

Udostępnij