zwijane.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z placów zabaw?

Kiedy dziecko może zacząć korzystać z placów zabaw?

Rozwój psychofizyczny dziecka jest kwestią indywidualną, związaną najczęściej z predyspozycjami genetycznymi, usposobieniem oraz zainteresowaniami, przejawianymi od pierwszych lat życia. Korzystanie z placu zabaw dla większości dzieci jest ogromną frajdą, dlatego warto zorientować się, kiedy pojawia się dobry moment na zapoznanie dziecka z atrakcjami, przygotowanymi dla nich na placach zabaw.

Jaki wiek dziecka jest odpowiedni na korzystanie z placu zabaw?

Place zabaw są przestrzeniami, wyposażonymi w urządzenia i podłoże, dopasowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Atestowane place zabaw https://www.avisplacezabaw.pl/ są bezpieczne pod kątem sprawności urządzeń, rodzaju materiałów, z których zostały wykonane oraz dopracowane w każdym szczególe, co tworzy efekt strefy, odpowiedniej do użytku przez najmłodszych. Niektóre urządzenia dostosowane są do użytku przez dzieci młodsze niż 3 lata, dlatego jeżeli Twoje dziecko przejawia zainteresowanie zabawą wśród rówieśników, skorzystanie z placu zabaw na świeżym powietrzu jest możliwe wtedy, gdy dziecko rozpocznie stabilne poruszanie się. Chodzące pewnie dziecko w wieku około półtorej-dwóch lat powinno znajdować się na placu zabaw pod ścisłą kontrolą i opieką osoby dorosłej.

Place zabaw dla dzieci w różnym wieku – na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę, że place zabaw dla dzieci to zróżnicowane zestawy konstrukcji, dedykowane do potrzeb i umiejętności dzieci najmłodszych, przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym. Niektóre place zabaw posiadają pełną ofertę, adresowaną do dzieci w każdym wieku, ale są też przestrzenie, przeznaczone typowo dla określonej kategorii wiekowej. Dwulatek nie skorzysta z placu zabaw, na którym znajdują się wysokie zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, liny wspinaczkowe oraz równoważnie sprawnościowe i drabinki. Dziecko w wieku szkolnym będzie z kolei nudziło się na placu zabaw, wyposażonym w małą zjeżdżalnię, piaskownicę i bujaki. Plac zabaw, z którego korzysta Twoje dziecko, powinien wpisywać się w jego aktualne możliwości psychoruchowe.

Nadzór nad dzieckiem podczas korzystania z placu zabaw – to ważne!

W trakcie przebywania na placach zabaw dla dzieci najmłodsi powinni korzystać z urządzeń pod opieką osób dorosłych. Każdy plac zabaw dla dzieci posiada regulamin korzystania z przestrzeni oraz z poszczególnych urządzeń. Warto zwrócić uwagę, iż określa on dopuszczalny wiek dzieci, mogących korzystać z urządzeń. Istnieje obowiązek ciągłego nadzoru nad dzieckiem do ukończenia siódmego roku życia. Dzieci starsze mogą same przebywać poza domem, ale pozwolenie na korzystanie z placu zabaw powinno być zależne od indywidualnych cech dziecka. Osoby rozsądne, umiejące samodzielnie funkcjonować poza domem, spokojne i zrównoważone mogą bawić się przed domem bez nadzoru rodzica. Jeżeli dziecko jest bardzo ruchliwe, wpada na pomysły, zagrażające bezpieczeństwu swojemu i rówieśników lub jest bardzo ufne wobec osób dorosłych, nie powinno przebywać na placu zabaw bez opieki rodzica.

Korzystanie z placu zabaw dla dzieci jest ogromną frajdą zwłaszcza wtedy, gdy zestawy są starannie wykonane, ich stylistyka jest kolorowa, przyjazna dzieciom, a stan urządzeń gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli niektóre dzieci chętnie bawią się już w wieku półtorej roku nie oznacza to, że Twój dwu i pół latek rozwija się nieprawidłowo, nie wykazując zainteresowania placami zabaw. W tej kwestii trzeba zwrócić uwagę na wiele, zróżnicowanych czynników. Odpowiednim momentem na rozpoczęcie korzystania z placu zabaw jest ten, w którym dziecko będzie gotowe na to doświadczenie.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij