Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak dobrać odpowiednie odwodnienia liniowe dla swojego projektu?

Dom Data publikacji - 20 maja 2023 Autor - Redakcja zwijane.pl
odwodnienia liniowe


Nierówne ukształtowanie terenu często utrudnia odprowadzanie nadmiaru wody z działki, co prowadzi do zbierania się wilgoci w piwnicy i innych pomieszczeniach budynku. Na szczęście można zapobiec tej sytuacji – wystarczy zainwestować w liniowy system odwadniania, który jest ekonomiczny, łatwy w montażu i bardzo skuteczny. Zobacz, o czym należy pamiętać podczas wyboru odwodnień liniowych.

Jak działają odwodnienia liniowe?

Na odwodnienia liniowe składają się ruszty i korytka wykonane z lekkiego i mrozoodpornego materiału. Najczęściej są to części kwarcowe i betonowo-żywiczne. Niewielkie korytka wkopuje się w grunt i łączy w ciągi dowolnej długości – mogą one przebiegać np. wzdłuż chodnika lub działki. Na końcu takiej konstrukcji należy umieścić studzienkę zbiorczą, która ma połączenie z systemem kanalizacji albo innym zbiornikiem. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką skuteczność odwodnień, które nie zostaną zapchane piaskiem, ziemią i innymi zanieczyszczeniami. Korytka umieszcza się na betonowym fundamencie i zalewa po bokach betonem, a na rusztach montuje się śruby lub praktyczne zatrzaski, które w razie potrzeby można łatwo ściągnąć.

Wybierz odpowiednią klasę wytrzymałości

Zgodnie z normą EN1433, odwodnienia liniowe dzieli się na 6 kategorii:

  • A15 – odwodnienia stref przydomowych dla powierzchni o niskim natężeniu ruchu i małym obciążeniu,

  • B125 – odwodnienie parkingów i chodników,

  • C250 – odwodnienie jezdni, które można montować wyłącznie wzdłuż krawężnika,

  • D400 – odwodnienia ciężkie, wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów,

  • E600 – odwodnienia stosowane m.in. w strefach ruchu wózków widłowych,

  • F900 – odwodnienia lotnisk oraz stref rozładunku kontenerów.

Klasa A15 doskonale nadaje się do wykorzystania w otoczeniu domu, tarasu, czy garażu. Korytka tego typu wytrzymają nacisk do 1500 kilogramów, dlatego sprawdzą się na terenie prywatnej posesji. W miejscach publicznych z reguły montuje się odwodnienia wyższej klasy, które cechuje większa odporność. Sprawdzone części do budowy odwodnienia liniowego znajdziesz w sklepie Rurex.

O czym pamiętać podczas wyboru odwodnień liniowych?

Podczas projektowania systemu odwodnienia liniowego należy pamiętać o uwzględnieniu spadku jego dna. Jeśli będzie on zbyt mały, korytka samoczynnie się nie oczyszczą. Najlepiej, gdy spadek wynosi ok. 2-3 mm na metr. Warto pamiętać, że w sklepach dostępne są także korytka o płaskim dnie. Wykorzystuje się je w miejscach o lekko nachylonej nawierzchni lub układa kaskadowo. Ruszty do odwodnień liniowych powinny być wykonane z materiałów niepodlegających korozji – dzięki temu widoczne części przez długi czas będą wyglądać estetycznie i nie ulegną zniszczeniu.

Kiedy trzeba gruntować ściany

Redakcja zwijane.pl

Nasz portal tworzony jest przez zespół doświadczonych i pełnych pasji redaktorów, którzy łączą wiedzę z różnych dziedzin, aby dostarczać Wam najbardziej rzetelne i aktualne informacje z zakresu domu, ogrodu, wnętrz, budownictwa i remontów. Tworzymy treści na najwyższym poziomie. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać Was w realizacji Waszych projektów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?