Salon jest reprezentacyjną częścią domu i wizytówką gospodarzy. To właśnie tej strefie poświęcamy szczególną uwagę podczas remontów. Aby aranżacja była spójna, funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie, należy ze starannością dobrać wszystkie komponenty, począwszy od okładzin ściennych i podłogowych, poprzez meble, na dodatkach i oświetleniu kończąc. Szczególną uwagę warto poświęcić oknom, a dokładniej – ich oprawie. Od kilku sezonów niekwestionowanym hitem w modnych, urządzonych ze smakiem wnętrzach są zasłony velvet (uszyte z tkaniny welurowej). Czym charakteryzuje się materiał, który skradł serca architektów wnętrz? Czy warto wymienić bawełniane i szyfonowe zasłony na modele typu velvet? Sprawdź!
Jakość, którą widać – zasłony velvet
Zasłony velvet są szyte z tkaniny o specyficznych właściwościach – pluszu osnowego. Materiał pokryty jest charakterystycznym meszkiem przypominającym strukturę brzoskwini. Plusz dzieli się na cztery główne typy:
- aksamit – plusz z bardzo krótką okrywą;
- welur – materiał z pokrywą runową z osnowy;
- welwet – materiał z pokrywą runową z wątku;
- genua – plusz wątkowy o prążkowanej strukturze.
Producenci zasłon najczęściej sięgają po wytrzymały, niezwykle efektowny i przyjemny w dotyku welur. Przeważnie powstaje z bawełny, często z dodatkiem syntetycznych włókien, na przykład poliestru. Zasłony typu velvet łączą w sobie wysoką jakość z zachwycającą estetyką. Ciężka, mięsista tkanina miękko się układa i delikatnie błyszczy, co daje fenomenalny efekt wizualny. Przyjemny w dotyku materiał ociepla aranżację i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.
Zasłony i firany codziennie mają kontakt z intensywnym słońcem, co może powodować ich blaknięcie. Wybierając modele z weluru, pozbywasz się tego kłopotu. Materiał nie odbarwia się i nie traci swojej intensywności pod wpływem promieniowania UV. Ponadto welurowe zasłony można wygodnie prać w pralce – nie odkształcają się i nie mechacą podczas prania. Tkanina niemal się nie gniecie, więc nie musisz poświęcać czasu na uciążliwe prasowanie długich zasłon.
Stylowe dodatki nie tylko do salonu glamour
Mięsiste, odbijające światło tkaniny welurowe najpiękniej prezentują się w dopieszczonych aranżacjach utrzymanych w eleganckim tonie. Wysokiej klasy tkaniny w nienachalny sposób podkreślają styl kompozycji i wnoszą do niej klasę. Welurowe zasłony, kanapy i poduszki szczególnie chętnie są wykorzystywane w projektach w stylu glamour i modern classic. Utrzymane w stonowanych odcieniach z powodzeniem mogą stać się częścią wnętrz inspirowanych wzornictwem skandynawskim czy industrialnym. Zasłony welurowe najpiękniej prezentują się w długiej wersji. Ciężki, gustowny materiał sięgający podłogi jest subtelną, ale jednocześnie wyrazistą dekoracją. Co ważne, welur nie przepuszcza światła. Zasłaniając nim okna, całkowicie zaciemnisz pokój. Welur spełni oczekiwania osób mieszkających przy ruchliwych ulicach albo w mieszkaniu położonym blisko innego bloku. Możesz mieć pewność, że taki dodatek znacząco podniesie prywatność i zapewni domownikom komfort.
Pamiętaj, że gruba tkanina welurowa szybko chłonie zapachy. Z tego powodu nie sprawdzi się w kuchni i jadalni. Architekci zaznaczają, że połyskujący, gruby welur w nadmiarze może przytłoczyć wnętrze, szczególnie o niewielkim metrażu. Do małych, a zwłaszcza słabo nasłonecznionych pomieszczeń wybieraj welurowe dodatki w jasnych odcieniach.
Jak dbać o velvetowe zasłony?
Jeśli chcesz, żeby nowe zasłony długo prezentowały się jak nowe, przestrzegaj kilku prostych zasad. Przede wszystkim pierz je w łagodnych detergentach i niskiej temperaturze (maksymalnie 30 stopni). Welur stosunkowo łatwo przyciąga kurz, więc jego regularne czyszczenie jest koniecznością. Jeśli zasłony wymagają prasowania, użyj parownicy albo skorzystaj z usług pralni. Używanie klasycznego, mocno rozgrzanego żelazka mogłoby naruszyć strukturę tkaniny. Po wypraniu zasłony warto przeczesać ją miękką szczotką zgodnie z kierunkiem włosów.
Artykuł sponsorowany