zwijane.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Zwiększ swoją widoczność: jak lampy samochodowe pomagają uniknąć kolizji ze zwierzętami

Zwiększ swoją widoczność: jak lampy samochodowe pomagają uniknąć kolizji ze zwierzętami

Już pierwsze produkowane samochody miały montowane lampy, co prawda były to lampy naftowe, które były w stanie oświetlić maksymalnie kilka metrów przed samochodem, ale pokazuje to, jak ważnym elementem samochodu są jego lampy.

W tym wpisie postaramy się przytoczyć kilka sytuacji, w których lampy samochodowe pomagają unikać kolizji ze zwierzętami. Mamy nadzieję, że przekona cię to do zainwestowania w dobre oświetlenie.

Przyszłość jest dziś

Najczęściej montowane obecnie żarówki halogenowe do samochodu dają co prawda sporo światła, ale nie jest to szczyt możliwości aktualnej techniki. Rozwój półprzewodników doprowadził do sytuacji, w której korzystanie z lamp, w których światło generuje rozgrzany drucik, stało się już nieco staroświeckie.

Możliwości, jakie dają obecnie diody LED, czy diody laserowe mocno przewyższają to, co może zaoferować nawet najlepsza żarówka halogenowa. Nowoczesne lampy świecą idealnie białym światłem, dzięki czemu oświetlane obiekty bardziej ze sobą kontrastują. Ponadto nowoczesne lampy mogą generować znacznie więcej światła, przez co oświetlać większy obszar. Jakby tego było mało, to nowoczesne lampy są w stanie kierować strumieniem światła, tak aby ten oświetlał to co kierowca chce widzieć.

Kolizje ze zwierzętami

Skoro znamy już podstawowe zalety nowoczesnych lamp, to możemy zastanowić się, jak te cechy pomagają unikać kolizji ze zwierzętami.

Podstawowym czynnik jest stosunkowo oczywisty i jest nim lepsza widoczność. Jeśli lampy w twoim samochodzie są w stanie wyraźniej oświetlać drogę przed tobą, a co więcej oświetlają jej więcej, to ty jako kierowca możesz zareagować wcześniej i uniknąć zderzenia.

Szczególnie przydatny jest również system doświetlania zakrętów, dzięki któremu podczas pokonywania zakrętów nocą, będziesz w stanie wcześniej zobaczyć, czy jakiś zwierzak nie chowa się za zakrętem.

Ostatnim czynnikiem zmniejszającym ryzyko zderzenia ze zwierzętami, jaki uda nam się poruszyć w tym wpisie, jest fakt, że dzięki lepszemu oświetleniu nie tylko ty będziesz widział zwierzaki lepiej, ale i one będą lepiej cię widziały i będą mogły lepiej cię unikać.

 

Udostępnij